تبلیغات
تناسب اندام توسط کارشناس ارشد تربیت بدنی(گرایش فیزیولوژی ورزش) - زنان در عرصه های مختلف ورزشی
تناسب اندام توسط کارشناس ارشد تربیت بدنی(گرایش فیزیولوژی ورزش)
تناسب اندام خود را از ما بخواهید سینا عبدالملکی sina_abdolmaleki@yahoo.com
یکشنبه 27 تیر 1389

زنان در عرصه های مختلف ورزشی

یکشنبه 27 تیر 1389

نوع مطلب :ورزش بانوان، 
نویسنده :sina abdolmaleki

در طول سالهای متوالی همواره زنان در رقابتهای ورزشی پا به پای مردان به مسابقه و مبارزه پرداخته اند و در این میان به عناوین و افتخارات زیادی نیز دست پیدا کرده اند.

در این مقاله نگاهی داریم به حضور زنان در رشته های مختلف ورزشی که ریشه در 200 سال پیش دارد:

تیر اندازی
اولین رقابتهای زنان در رشته تیر اندازی در سال 1931 برگزار شد. ژانیا اسپیچاجوا- کارکوسکا (Janina Spychajowa-Kurkowska) از لهستان در شاخه انفرادی موفق به کسب مدال قهرمانی شد. او بیش از 6 عنوان جهانی در رشته تخصصی خود دارد، که به نوبه خود در تاریخ تیر اندازی زنان و مردان رکورد دار است.

لیدا هاول (Lida Howell) از ایالات متحده آمریکا نیز عناوین زیادی در تیر اندازی با تیر و کمان دارد و بین سالهای 1883 تا 1907 در رقابتهای قهرمانی زنان تیر انداز توانست 17 عنوان کسب کند.

بیلیارد
جین بالوکاس (Jean Balukas) از بروکلین (نیو یورک) از 4 سالگی علاقه بسیاری به بیلیارد داشت و در سن 14سالگی (سال 1959) اولین عنوان قهرمانی ملی خود را در رده زنان به دست آورد.

انجمن حرفه ای بیلیارد زنان (WPBA) در سال 1975 تاسیس شد. متولیان تاسیس این انجمن ژانت لی((Jeanette Lee و آلیسون فیشر (Allison Fisher) بودندو از آن پس همه ساله توسط این انجمن بهترین بازیکن سال نیز انتخاب می شد.

گاو بازی
سانچیتا سینترون (Conchita Cintron) در سال 1922 در شیلی متولد شد و مبارزه با گاوها را از سن 15 سالگی و در مکزیک آغاز کرد، طی 13 سال انجام این بازی حدودا" 800 گاو را به هلاکت رساند. او در سال 1951 از گاو بازی بازنشسته شد و نام خود را در تاریخ گاو بازی جاودانه ساخت.

بی شک اولین گاوباز حرفه ای زن دنیا را باید پاتریشیا مک کارمیک (Patricia McCarmic) از ایالات متحده دانست. او نخستین بار در 20 ژانویه 1952 در خوارز (Juarez) مکزیک روی رینگ مسابقه رفت.

در 25 می 1996 در فرانسه کریستینا سانچز (Christina Sanchez) اولین قهرمان زن ماتادور اروپا لقب گرفت.

کروکت
کروکت (Croquet) را باید اولین بازی صحرایی زنان دانست که در آن مردان و زنان با قوانینی یکسان در فضای باز با هم بازی میکنند. ریشه این ورزش را یابد در انگلستان جستجو کرد که بعدها در طول سالهای متمدن شدن مهاجران آمریکایی مورد توجه مردم این قاره قرارگرفت و به سرعت در بینشان رواج یافت.

از اولین زن انگلیسی قهرمان کروکت که در سال 1869 موفق به کسب عنوان شد تنها نام جاد (Mrs. Joad)بر جای مانده و بیش از این اطلاعاتی موجود نیست.

شمشیربازی
اولین زن قهرمان در رده ملی شمشیر بازی آدلین بایلیس (Adeline Baylis)آمریکایی بود که در سال 1912 موفق به کسب این عنوان شد.

از سال 1932 تا 1956 الن مولر (Ellen Muller) از کشور استرالیا به طور مرتب در رقابتهای شمشیرزنی بازیهای المپیک حضور داشت. او در سال 1932 مدال طلای مسابقات شمشیرزنی را تصاحب کرد و پس از آن در سالهای 1936 تا 1948 موفق به کسب مدال برنز این رقابتها شد.

اسب دوانی
در سال 1920 مارژوری ووهیز (Marjorie Voohies) در اولین تورنمنت زنان در این رشته توانست درخشش فوق العاده ای داشته باشد.

زنان نخستین بار در المپیک 1952 همراه با مردان به رقابت پرداختند.آن سال لیس هارتل (Lis Hartel) پس از بهبودیش از بیماری سخت فلج اطفال شانس خود را در انجام این ورزش پر تحرک آزمایش کرد و در اولین حضورش مدال نقره گرفت.

تنیس روی میز
روت هاگز آرونز (Ruth Hughes Aarons) تنها زن آمریکایی است که در رشته تنیس روی میز انفرادی توانسته عنوان قهرمانی را از آن خود کند.او در سال 1936 این افتخار را کسب نمود.

والیبال
اینا ریسکال (Inna Ryskal) از اتحادیه جماهیر شوروی سابق تنها زنیست که در 4 دوره رقابتهای المپیک در رشته والیبال توانسته مدال کسب کند. یک مدال نقره در سال 1964، سه مدال طلا در سالهای 1968 ،1972 و 1976.

کشتی
کشتی زنان از سال 2004 در جدول رقابتهای المپیک جای گرفت.